Menu

W jakim wieku można kupić dziecku klocki konstrukcyjne?Wraz z rozwojem dziecka rodzice powinni zadbać o to, aby w jego kąciku zabaw znalazły się zabawki korzystnie wpływające na jego rozwój. Maluch na każdym etapie swojego rozwoju potrzebuje zabawek dostosowanych do swojego rozwoju. Z pewnością jednym z lepszych wyborów mogą okazać się klocki konstrukcyjne. Dzięki nim dziecko rozwija swoją wyobraźnię, kreatywność, a także znacznie poprawia swoje zdolności manualne. Wiele rodziców zadaje więc sobie pytanie, w jakim wieku dziecko powinno otrzymać swoje pierwsze klocki.

Klocki konstrukcyjne dla dzieci — jaki wiek?

Klocki konstrukcyjne to z pewnością najlepszy wybór dla każdego dziecka. Pojawia się jednak pytanie, kiedy kupić maluchowi jego pierwsze klocki. Warto wiedzieć, że pierwszy zestaw można kupić już kilkumiesięcznemu dziecku, które dobrze radzi sobie z zabawą grzechotką oraz chwytaniem różnych zabawek. Z pewnością najlepszym wiekiem, w jakim można kupić dziecku pierwsze klocki, jest okres 9-12 miesięcy.

Należy jednak pamiętać o tym, aby same klocki były duże, wykonane z dosyć miękkiego materiału, aby dziecko nie mogło ich przegryźć. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że w tym wieku dziecko bierze do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce. Doskonale mogą sprawdzić się klocki gumowe lub te wykonane z tektury. W tym wieku zabawa najczęściej polega również na tym, że maluch układa elementy obok siebie. Warto więc zadbać o to, aby były one lekkie. Sprawi to także, że maluch chętniej będzie po nie sięgał.

Klocki konstrukcyjne dla 4-latka — co wybrać?

Im dziecko jest starsze, zwiększa się również jego sprawność manualna i dużo łatwiej radzi ono sobie z mniejszymi elementami. Ponadto u dziecka pojawiają się zainteresowania popkulturowe w postaci ulubionej kreskówki czy bohatera. Jakie klocki dla dzieci konstrukcyjne sprawdzą się najlepiej dla dzieci czteroletnich? Maluchy w tym wieku świetnie poradzą już sobie z klockami tematycznymi. Ponadto doskonale radzą sobie z budowaniem domów, samochodów, maszyn i innych figur.

Dla dzieci w tym wieku bardzo dobrym pomysłem mogą okazać się również klocki z cyframi i literami. Niektóre 4-latki potrafią już również odczytywać proste słowa utworzone z klocków. Klocki konstrukcyjne w tym wieku pozwalają nie tylko na poprawę zdolności manualnych, ale także na zwiększenie zasobu słownictwa. Dzięki klockom dziecko będzie mogło ułożyć swoje pierwsze zwroty. Klocki przeznaczone dla starszych dzieci mają już nawet kilkaset elementów i można je łączyć z innymi zestawami, co pozwoli zagłębić im się na przykład w świat ulubionego bohatera.

Klocki konstrukcyjne dla 6-latka

Wiek sześciu lat to okres, kiedy dziecko jest już w stanie składać bardziej zaawansowane konstrukcje, składające się nawet z kilku tysięcy elementów. Bardzo dobrym pomysłem mogą więc okazać się popularne klocki LEGO. Nie dość, że posiadają one wiele zestawów inspirowanych popularnymi franczyzami, jak Gwiezdne Wojny, to w składanie takich zestawów można zaangażować całą rodzinę, doskonale spędzając wspólnie czas.

Świetnym pomysłem na prezent dla 6-latka mogą być również klocki konstrukcyjne techniczne. Dzięki temu maluch może poznawać, jak działa świat, za pomocą zabawy. Pozwoli mu to zrozumieć, jak działają niektóre mechanizmy w fizyce, na przykład dźwignia. Z kolei bogata kolorystyka takich klocków zachęca do eksperymentowania. Klocki techniczne pozwalają na swobodną zabawę z innymi dziećmi, dzięki czemu maluch może łatwiej nawiązywać więzi społeczne z rówieśnikami.

Klocki dla dzieci konstrukcyjne — podsumowanie

Należy przede wszystkim pamiętać, aby klocki tak jak inne zabawki, dobierać względem wieku dziecka. Ponadto szeroka oferta producentów sprawia, że rodzice z łatwością znajdą zestawy dla swoich pociech. Bardzo często nawiązują one również motywami do ulubionych bajek lub kreskówek. Klocki to jednak również świetna rozrywka dla dorosłych. Warto więc od najmłodszych lat układać z klocków różne konstrukcje i ćwiczyć z dzieckiem wyobraźnię i kreatywne myślenie.

Dodaj komentarz