Menu

Najlepsze zabawy podwórkowe – zabawa na dworzeNajlepsze zabawy podwórkowe

Czas spędzany z przyjaciółmi na dworze jest dla każdego dziecka niezwykle cenny. Nie tylko zacieśnia relacje z innymi dziećmi, ale także pozwala na odpowiednie dotlenienie całego organizmu i wymyślanie rozwojowych zabaw, które przyczyniają się do lepszego samopoczucia naszego dziecka. Najlepsze zabawy podwórkowe są świetnym sposobem na relaks dla malucha i odpoczynek po dniu przepełnionym nauką. Dodatkowo czas na zabawie na świeżym powietrzu sprzyja poprawie odporności i wydolności całego organizmu.

Zabawy na dworze

Obecnie coraz częściej dzieci spędzają swój wolny czas w domu, przed komputerem lub telefonem. Dlatego warto, abyśmy od ich najmłodszych lat uczyli nasze maluchy zabawy na dworze, która niesie za sobą o wiele więcej korzyści. Spędzanie czasu na dworze wspaniale wpływa na układ oddechowy naszego dziecka i jego sprawność ruchową. Zabawa w otoczeniu przyrody wpływa nie tylko na lepsze fizyczne, ale również psychiczne samopoczucie dziecka, co przekłada się na jakość jego życia. Ponadto wymyślanie kreatywnych zabaw sprzyja rozwojowi wyobraźni oraz twórczego myślenia, co jest niezwykle ważną umiejętnością dla naszego malucha.

Starodawne gry podwórkowe

Jedną z najbardziej popularnych gier naszego dzieciństwa były klasy polegające na rzucaniu kamykiem na poszczególne pola. Cała zabawa zawierała 8 rund, w których można wspaniale poćwiczyć równowagę oraz precyzyjne rzucanie do celu. W grze pojawia się termin, taki jak skucha, który sygnalizował, że nadepnęliśmy na linię, co oznaczało konieczność skakania na jednej nodze. Gra jest wspaniałym sposobem na radosne spędzanie czasu z przyjaciółmi, a do jej przygotowania wystarczy kawałek betonu na narysowanie pól do gry oraz kolorowa kreda.

Kolejną popularną zabawą na dworze, która wiele lat temu cieszyła się dużą popularnością, była guma. Dwa krzesła lub dwie koleżanki do utrzymania gumy i nic nie stało na przeszkodzie, aby skakać. W gumę grało się na kilku wysokościach, dzięki czemu gra wymagała skupienia i sprawności fizycznej.

Kamienie także należą do gier, które obecnie nie są tak znane, jak były kiedyś. Zabawa polegała na podrzucaniu pięciu kamieni do góry oraz łapaniu pozostałych. Może się wydawać, że zabawa nie ma żadnych atutów, jednak nic bardziej mylnego. Gra doskonale ćwiczy refleks naszych dzieci i pozytywnie wpływa na tzw. małą motorykę malucha. Jest to zdecydowanie lepsze zajęcie dla trochę starszych dzieci, ponieważ dla przedszkolaków może być jeszcze zbyt trudne.

Zabawa w chowanego jest fantastycznym sposobem na ćwiczenie uwagi, która pomaga naszemu dziecku w odnalezieniu chowających się przyjaciół. Jest to wspaniały sposób na świetną zabawę, która pozwala naszym potomkom na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i wybieganie się na dworze, które pozytywnie wpłynie na głęboki sen.

Kolejną grą z niezwykle prostymi zasadami jest kamień, papier nożyce, która pomaga w rozstrzygnięciu każdego sporu. Papier wygrywa z kamieniem, kamień z nożycami, a nożyce z papierem. Jest to szybka i cudowna zabawa pozwalająca na przykład na podjęcie decyzji, kto pierwszy goni w grze zwanej berkiem.

Berek może być rozegrany za pomocą specjalnej wyliczanki lub wspomnianej przed momentem gry – papier, kamień, nożyce. Osoba, na którą wypadnie, jest berkiem, czyli ganiającym pozostałych aż do momentu dotknięcia jednego z przyjaciół. W wyniku tego następuje odwrócenie ról i osoba ganiająca staje się uciekającą. Jest to świetne rozwiązanie, które pozwala na poprawę sprawności fizycznej naszej pociechy.

 

Nowe zabawy podwórkowe

Rzut do celu jest jedną z zabaw, które możemy spotkać w przedszkolu naszego dziecka. Jedyne czego do niej potrzebujemy, są woreczki lub piłeczki i kosze służące za cel. Ustawiamy je w odpowiedniej odległości, która po każdym trafnym rzucie możemy zwiększać, a nasze dziecko stara się trafić do celu.

Huśtawka dla dziecka będzie jednym z najlepszych pomysłów na spędzenie radosnego czasu z naszym dzieckiem. Warto pamiętać, aby była ona dopasowana do wieku malucha, co zapewni mu całkowite bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz