Menu

5 pomysłów na zabawy dla rodzeństwa



Zabawa jest dla dzieci nie tylko przyjemną rozrywką. Stanowi ona niezwykle ważny element na drodze do prawidłowego rozwoju pociechy. Pozwala ona poznawać świat w przystępny dla malucha sposób, a także stanowi swego rodzaju odskocznię od rzeczywistości i pomaga dzieciom w rozładowywaniu stresu i nagromadzonych emocji. Ponadto podczas takiej rozrywki dziecko może rozwijać swoje umiejętności z zakresu motoryki małej, a także umiejętności logicznego myślenia, a także otrzymywać całkowicie nową dla niego wiedzę dotyczącą rzeczy związanych z zabawą.

Wiele dzieci lubi bawić się w pojedynkę, jednak wszyscy z całą pewnością się zgodzą, że wspólne aktywności w nieco większym gronie sprawiają zdecydowanie więcej frajdy i powodują, że dzieci zyskują absolutnie wyjątkowe wspomnienia, co bardzo docenią one w przyszłości, kiedy będą już nieco starsze. Jeżeli szukasz pomysłów na zabawy dla rodzeństwa w domu, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. Serdecznie zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Wyjątkowe zabawy dla rodzeństwa w różnym wieku i nie tylko

Zanim przejdziemy do opisu pięciu wyjątkowych zabaw, które idealnie sprawdzą się dla rodzeństwa, warto zaznaczyć, że zanim rozpoczniemy nową grę z maluchami, trzeba je do tego odpowiednio przygotować. Po pierwsze – należy zadbać o odpowiednie miejsce. W zależności od tego, jaką zabawę chcemy rozpocząć, potrzebna będzie przecież konkretna przestrzeń. Po drugie – jeżeli zabawa ma odbywać się np. w ogrodzie i istnieje ryzyko, że maluch pobrudzi w jej trakcie swoje ubranko, należy wcześniej przygotować mu ubiór na zmianę, który może włożyć na czas wspólnej gry. Żadna zabawa nie może odbyć się bez wcześniejszego ustalenia zasad. Wyjaśnij swoim dzieciom, na czym polega gra i co mogą robić, a czego im nie wolno. Pamiętaj że jeżeli Twoje dzieci są jeszcze małe, to nadal powinnaś je obserwować mimo tego, że są one zajęte.

No dobrze, wiemy już o, czym musimy pamiętać przed przystąpieniem do zabawy, to możemy przejść do pięciu najlepszych zabaw dla rodzeństwa.

Zaczniemy od absolutnej klasyki, a więc zabawy w chowanego. W tę grę najlepiej bawić się w więcej niż dwie osoby i może ona dawać masę frajdy i emocji. Zasady są proste: drogą losowania wybiera się szukającego, którego zadaniem będzie znalezienie wszystkich osób biorących udział w zabawie. Zadaniem całej reszty grupy jest natomiast maksymalnie skuteczne ukrycie się przed szukającym. Na schowanie się jest ograniczony czas, którego odliczanie inicjuje osoba odpowiedzialna za szukanie. Zazwyczaj stosuje się odliczanie od 10 do zera lub od 20 do zera. W czasie odliczania szukający musi mieć zakryte oczy i nie wolno mu podglądać, gdzie kryją się konkretne osoby. Po upływie odliczania szukający musi zawołać „Szukam!” i  gra się rozpoczyna. Od tego momentu rozgrywka trwa, aż nie zostaną znalezieni wszyscy uczestnicy zabawy. Kiedy to nastąpi, losuje się kolejnego szukającego i cała zabawa zaczyna się od początku.

Inną propozycją jest też wspólna gra w piłkę. Tutaj możliwości jest bardzo dużo i wszystko zależy tak naprawdę od wyobraźni maluchów. Mogą rozgrywać między sobą małe mecze lub np. ustawiać się na zmianę w bramce i strzelać sobie rzuty karne. Zabawy z piłką to nie tylko piłka nożna. Jeżeli dasz maluchom odpowiednio przygotowany kosz, to z pewnością pograją one chętnie w koszykówkę.

Jeśli chcesz, aby Twoje pociechy podczas zabawy mocno rozwinęły się umysłowo, to możesz zaproponować im gry planszowe. Od najpopularniejszych, takich jak warcaby czy chińczyk, aż po rozbudowane gry fabularne – to naprawdę dobra zabawa dla rodzeństwa.

Inną doskonałą grą na ćwiczenie umysłu są też kalambury. Odgadywanie hasła drugiej osoby z pewnością będzie świetną grą na długie zimowe wieczory.

Numerem jeden pozostaje jednak budowa bazy z koców i poduszek. Już sam proces tworzenia konstrukcji jest zabawą, a jeszcze po jej zakończeniu dzieci mają ogrom możliwości gier i działań, które będą miały miejsce w bazie.

Dlaczego wspólna zabawa ma tak duże znaczenie?

Wspólna zabawa sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych, które mają ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku rodzeństwa. Oprócz tego uczy też dziecka, że nie jest ono samo i dzieli przestrzeń z kimś innym, dzięki czemu nie będzie ono miało problemów w przyszłości, które mogłyby wyniknąć z pewnych samolubnych zachowań.

Dodaj komentarz