Menu

Jakie zwierzę dla dziecka do domu



W życiu każdego dziecka przychodzi moment, gdy jednym z marzeń staje się posiadanie domowego zwierzątka. Wielu rodziców ulega takim prośbom z myślą, że ich pociecha nauczy się w ten sposób empatii oraz odpowiedzialności. Po części mają rację. Zwierzę dla małego dziecka – jakie korzyści z tego płyną, na co uważać i jakie wybrać?

Zwierzę dla małego dziecka – co musisz wiedzieć?

Często mówi się o tym, że obecność zwierząt domowych w okresie dorastania dziecka ma na nie wręcz terapeutyczny wpływ. Takie maluchy stają się zazwyczaj osobami bardziej empatycznymi i odpowiedzialnymi – pod pewnymi warunkami. Niektórzy rodzice, decydując się na spełnienie marzenia swojej pociechy, nie uwzględniają tego, że nie będzie ona w stanie przejąć nad zwierzęciem całkowitej opieki.

W końcu małe dzieci nie mają jeszcze tak wykształconej świadomości na temat tego, czego dokładnie może potrzebować ich pupil. Co więcej, niektórych czynności, takich jak wizyty u weterynarza czy obcinanie pazurów raczej nie będą w stanie wykonywać samodzielnie. Decydując się na zwierzę domowe, rodzice muszą pamiętać o tym, że odpowiedzialność za nie spoczywa nie tylko na dziecku, które musi się jej dopiero nauczyć, ale także na nich i innych domownikach.

Nie można wymagać od malucha, by był w pełni przygotowany na zajmowanie się zwierzęciem ani tego, że od początku zajmie się wszystkim – w dodatku nienagannie. Opieki nad pupilem należy pociechę dopiero nauczyć, stopniowo zwiększając liczbę obowiązków w miarę możliwości dziecka.

Jakie zwierzę dla dziecka do domu?

Jednym z najczęstszych wyborów w tej kwestii jest oczywiście pies, który stanowi doskonałego towarzysza dla dzieci ruchliwych, a ponadto takich, które cechują się nieśmiałością. Równie częsta opcja to kot – z tymi dwoma gatunkami dziecko może nawiązać kontakt, co pozytywnie wpływa na jego rozwój. Natomiast rodzic powinien pamiętać, że te zwierzęta będą wymagać także ich opieki i to w dużym zakresie.

Warto także mieć na względzie, że dziecko może być uczulone na sierść. Aby wykluczyć tę opcję, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, czy reakcja alergiczna nie występuje w przypadku długotrwałego wystawienia na obecność zwierzęcia. W tym celu można na przykład zaoferować znajomemu opiekę nad psem czy kotem przez kilka dni. W taki sposób nie tylko znacznie zmniejszymy ryzyko alergii, ale również wstępnie oswoimy malucha ze zwierzęciem i zobaczymy, jak się będzie zachowywał w jego obecności. Co jeśli się okaże, że dziecko jest uczulone na sierść?

Zwierzę dla dziecka alergika

Jeżeli nasza pociecha marzy o psie czy kocie, a jednocześnie ma alergię na sierść – nic straconego! Niektóre rasy są znacznie mniej alergizujące ze względu na to, że posiadają włosy, a nie sierść. Należą do nich takie psy jak maltańczyk, shih tzu czy pudel, przy czym jeszcze mniej uczulające są suczki. W przypadku kotów dobrym wyborem będą sfinks, rasy syberyjska i bengalska oraz kot orientalny krótkowłosy.

Choć psy i koty z włosami są mniej alergizujące, pełne bezpieczeństwo zapewnią dziecku jedynie te zwierzęta, które nie posiadają owłosienia, a ponadto nie zrzucają naskórka. Będą to więc przede wszystkim gady oraz rybki.

Jeżeli alergia pojawiła się już po ugoszczeniu zwierzęcia w domu, warto sprawdzić, czy alergenem na pewno jest sierść zwierzęcia przed oddaniem go w ręce innej osoby, jako że wiąże się to dla niego z bardzo silnym stresem.

Jakie zwierzę dla dziecka – mało wymagające zwierzątka domowe

Najłatwiejsze w opiece są małe zwierzęta domowe, takie jak gryzonie i rybki. Natomiast nie zawsze zaspokajają potrzeby dziecka, jako że oswojenie ich jest właściwie niemożliwe, tak samo jak nawiązanie kontaktu.

Niemniej jednak chomiki, świnki morskie, króliki czy szczurki mogą przynieść wielu dzieciom ogrom radości i spełnić swoją funkcję “wychowawczą”. Oczywiście, należy pamiętać, że one również mają swoje specyficzne potrzeby, dlatego nie można całej opieki powierzyć dziecku. Decyzja o adopcji bądź kupnie zwierzęcia powinna być w każdym przypadku świadomą i przemyślaną decyzją.

Dodaj komentarz