Menu

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?



Planujecie drugie dziecko i zastanawiacie się, jak przygotować pierworodnego na rodzeństwo? To niełatwe zadanie. Musicie dołożyć wszelkich starań, aby maluch nie poczuł się odrzucony i zepchnięty na drugi plan. Zatem jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Gdy w domu pojawia się drugie dziecko, w życiu rodziny następuje wiele zmian. Wiadomo, że noworodek wymaga sporej uwagi i czasu. Przez to starsze dziecko może poczuć się niekochane i odrzucone. Oczywiście niektóre maluchy są zachwycone informacją, iż będą miały braciszka lub siostrzyczkę. Jednak część dzieci często popada w rozpacz na samą myśl, iż nie będzie ono jedyną pociechą rodziców.

Po narodzinach drugiego dziecka, pierworodny może odczuwać silną zazdrość, lęk i złość. Często w takim momencie pogorszeniu ulega także kontakt między starszym dzieckiem a rodzicami. Wynika to z faktu, iż nie mają oni dla niego tyle czasu i mocno skupiają się na noworodku. Czy zatem istnieje sposób na przygotowanie pierworodnego na narodziny młodszego rodzeństwa? Oczywiście, że tak! Najskuteczniejsze metody umieściliśmy poniżej.

Poświęcaj czas na rozmowę

Jak przygotować starsze dziecko na rodzeństwo? Przede wszystkim należy dużo z nim rozmawiać. Warto zapytać malucha, jak się czuje z obecną sytuacją i powiedzieć mu, jak będzie wyglądała Wasza codzienność, gdy na świat przyjdzie drugie dziecko. Nie warto zatajać przed maluchem faktu, iż Wasze życie ulegnie zmianie. Najlepiej przedstawić mu fakt, iż noworodek wymaga opieki i sporo czasu. Warto przy tym zaznaczać, iż Wasze uczucia do pierworodnego nie ulegną żadnym zmianom.

Zapewnij uwagę również pierwszemu dziecku

Podczas przygotowań do przyjścia na świat drugiego dziecka rodzice często zapominają, że pierworodny cały czas wymaga od nich uwagi. Pamiętajcie, aby nie rozmawiać wyłącznie o ciąży i sprawach związanych z przyjściem na świat drugiego dziecka. Codziennie znajdujcie czas na zapytanie malucha, jak się czuje i jak mu minął dzień. Opowiadajcie mu, jak wyglądały chwile tuż po jego narodzinach i spędzajcie z nim wolny czas. Zadbajcie o to, aby czuł się ważny i kochany.

Nie karzcie starszego dziecka za jego emocje

Podczas oczekiwania na przyjście na świat rodzeństwa pierworodnym może kierować wiele emocji. Często są one negatywne. Maluchy boją się, iż po pojawieniu się rodzeństwa odejdą na drugi plan i przestaną być kochane. Ciężko pogodzić im się z myślą, że rodzice nie będą tylko i wyłącznie do ich dyspozycji. Z tego względu często cierpią i twierdzą, iż nienawidzą jeszcze nienarodzonego rodzeństwa. W takim momencie rodzice nie powinni krzyczeć i karać dziecka za jego emocje. Powinni oni zapewnić mu wsparcie i wyciągnąć pomocną dłoń. Ich zadaniem jest uświadomienie dziecka, że ich uczucia do niego nie zmienią się, a ono dalej będzie mogło na nich liczyć. Oczywiście, jeśli emocje pierworodnego są silne i zaburzają codzienne funkcjonowanie, warto skontaktować się z psychologiem.

W razie potrzeby skorzystaj z pomocy specjalisty

Zastanawiasz się, jak przygotować dziecko do rodzeństwa? Masz problem z nawiązaniem porozumienia z maluchem? Skorzystaj z pomocy – udaj się do psychologa. Specjalista wytłumaczy dziecku, jak będzie wyglądała Wasza codzienność z nowym członkiem rodziny i pomoże mu zrozumieć swoje emocje. Pamiętaj, że psychologowie mają swoje sposoby na dotarcie do dzieci, dlatego jeśli widzisz, że Twoja pociecha bardzo przeżywa nadchodzące zmiany, nie czekaj, jak najszybciej sięgnij po pomoc.

Zapewnij bezpieczeństwo

W okresie ciąży zapewnij pierworodnemu wsparcie i bezpieczeństwo. Pokaż mu, że zawsze może na Ciebie liczyć. Dawaj mu dużo uczuć, podkreślaj, jaki jest ważny. Zapewnij go, że podczas Twojego pobytu w szpitalu będzie miał na kogo liczyć. Wytłumacz mu także, dlaczego znikasz na kilka dni. Upewnij dziecko, że nie jesteś chora i za kilka dni wrócisz do niego, do domu. Pamiętaj także, aby chętnie odpowiadać na pytania i zaspokajać ciekawość malucha.

Dodaj komentarz