Menu

Co potrafią dzieci idące do przedszkola?



W zależności od wielu czynników umiejętności dzieci wybierających się do przedszkola mogą się znacznie różnić. Z pewnością będą to warunkowały: wiek, indywidualne predyspozycje, jak i zaangażowanie rodzica w dotychczasowy rozwój umiejętności dziecka.

Istnieje jednak kilka kwestii, o które należy zadbać zanim poślemy dziecko do przedszkola.

Co dziecko powinno umieć idąc do przedszkola?

Wiek dziecka idącego do przedszkola może się diametralnie różnić. Wielu rodziców zastanawia się, czy ich dwulatek może zacząć chodzić do przedszkola, inni z kolei decydują się na posłanie tam dziecka dopiero do obowiązkowej zerówki. Jednak bez względu na porę, umiejętności dziecka powinno spełnić kilka warunków, które wraz z wiekiem będą wzrastać.

Jednym z najczęstszych momentów, w którym rodzice decydują się na wysłanie dziecka do przedszkola jest ukończenie przez pociechę wieku 3 lat. Jest to moment, w którym uzyskuje ono względną samodzielność i potrafi funkcjonować w towarzystwie rówieśników. Wymogi względem umiejętności dzieci stanowią najczęściej podstawowe kwestie. Wszelkie braki i ewentualną pracę nad nimi można rozpocząć kilka miesięcy przed wysłaniem dziecka do przedszkola.

Jeśli pociecha mówi mało względem rówieśników, podejrzewać można u niej opóźniony rozwój mowy. W takiej sytuacji warto zwrócić się do neurologopedy, który może się okazać w tej kwestii niezwykle pomocny. Dziecko wybierające się do przedszkola powinno operować około tysiącem słów, jednak nie jest konieczne by każdy wyraz był wypowiadany w pełni poprawnie.

Dziecko powinno także zostać oswojone z myślą, że pójdzie do przedszkola. W tym celu warto mu czytać bajki o pierwszym dniu w przedszkolu. Można się także wybrać na spacer w okolicy przedszkola, czy zabrać dziecko na zakupy, aby wspólnie kupić wszystko, co będzie do przedszkola niezbędne. Warto także skorzystać z dni adaptacyjnych w przedszkolu. Wskazówki nauczycieli mogą być pomocne w przygotowaniu dziecka, a także da mu to szansę na oswojenie się z nową przestrzenią.

Pociechę należy także nauczyć pożegnań z rodzicem. Można zostawić ją pod opieką innych członków rodziny, komunikując kiedy się wróci. Niezwykle ważne jest, aby dotrzymywać słowa, wtedy dziecko będzie miało szansę odczuwać mniejszy niepokój. Nie należy przedłużać momentu rozstania, mimo że może być on trudny zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

Co musi umieć dziecko idąc do przedszkola?

Dziecko posyłane do przedszkola powinno samodzielnie korzystać z nocnika bądź toalety, a także utrzymywać związaną z tym higienę.

Do szeregu niezbędnych umiejętności zalicza się także umiejętność ubierania i ściągania ubranek. W razie większych problemów np. z guzikami pedagodzy przedszkolni z pewnością pomogą, jednak jest wymagana na tym etapie już duża samodzielność.

Maluch powinien także sprzątać po sobie zabawki i wiedzieć, że po skończonym posiłku należy odnieść naczynia. Nie może także niszczyć zabawek czy innych przedmiotów, powinien mieć do nich szacunek.

Maluch powinien także się cechować dokładnością. Oczywiście wszystko to zależy od indywidualnych predyspozycji, jednak dziecko powinno chcieć wykonać staranne działania.

Istotne jest także podstawowe kontrolowanie emocji i brak trudności w rozpoznawaniu.  Nad tym jednak będzie się stale pracowało w przedszkolu. Niezwykle przydatne do pracy w domu mogą być natomiast specjalne książeczki.

Dziecko musi także być skłonne do zabawy i kontaktu z rówieśnikami, wyrażania potrzeb. Osiągnąć to można za sprawą wycieczek na plac zabaw i zachęcania do interakcji z innymi dziećmi. Pozwoli to także na poprawę komunikacji między pociechą a innymi.

Dziecko powinno także słuchać i reagować na polecenia i prośby opiekunów, a później nauczycielki. Pozwoli to na stworzenie odpowiednich warunków do nauki i zabawy dla wszystkich dzieci.

Powyżej zgromadzone zostały opisy umiejętności niezbędnych do zaczęcia przygody przedszkolnej przez 3-latka. W przypadku pójścia do zerówki dziecko powinno cechować się także gotowością do czytania i pisania. Zawierać one będą takie zdolności koncentracji przez dłuższy czas, sprawność ręki dominującej czy prawidłowa wymowa.

W razie jakichkolwiek wątpliwości względem niewystarczających umiejętności dziecka względem jego wieku należy skontaktować się ze specjalistą.

Dodaj komentarz