Menu

Jak wygląda edukacja domowa przedszkolaka?



Wiek przedszkolny jest wyjątkowy dla każdego dziecka. W tym czasie nadal można sporo się bawić, jednak wprowadzony zostaje ogólny zarys planu nauczania, który może świetnie przygotować malucha przed późniejszym pójściem do szkoły, dzięki czemu pociecha będzie mieć prostszy start. Szczególnie ciekawym zagadnieniem jest edukacja domowa przedszkolaka. Jak wygląda i z jakich wskazówek korzystać?

Przedszkole dotyczy malców w wieku 3-6 lat i nie jest w trybie natychmiastowym obowiązkowe, dlatego coraz więcej rodziców decyduje się na nauczanie domowe przedszkolaka. Obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego dotyczy pociech w wieku 6 lat. Rodzic chcąc samodzielnie uczyć malca w domu powinien złożyć wniosek do dyrekcji przedszkola, do którego przyjęto dziecko. Nauczanie domowe przedszkolaka może więc być uzupełnieniem edukacji przedszkolnej, ale też kompleksowym przygotowaniem malucha do pójścia do szkoły. Na pewno faktem jest, że brak nauki przed szkołą jest negatywnym zjawiskiem, ponieważ nawet zadania dla pierwszoklasistów mogą sprawiać niedoświadczonemu malcowi kłopot.

Edukacja domowa – jak wygląda?

Edukacja domowa przedszkolaka powinna uczyć malucha podstawowych, najprostszych umiejętności, takich jak na przykład odczytywanie i pisanie liter oraz składanie prostych wyrazów, rozwiązywanie działań z odejmowaniem i dodawaniem do 10. Rodzice często decydują się także na dodatkowe dziedziny rozwoju. Chodzi na przykład o uprawianie danego sportu, grę na instrumencie, taniec, czasami nawet podstawy programowania. Dzięki temu maluchowi będzie naprawdę prościej w szkole, co będzie owocować większym komfortem oraz lepszymi ocenami.

W wielu przypadkach rodzic może samodzielnie zająć się edukacją swojego dziecka, ale też zlecić to zadanie specjalistom, które pojawią się w domu. W teorii nie ma żadnych wymagań odnośnie umiejętności pedagogicznych rodzica, dlatego opiekun może samodzielnie stworzyć indywidualny program nauczania dla malucha i stosować wybrane przez siebie metody. Nawet w takiej sytuacji, często korzysta się z pomocy innych specjalistów, zwłaszcza w kontekście kształcenia dodatkowych umiejętności. Tak więc warto do domu zaprosić na przykład nauczyciela gry na instrumencie czy trenera piłki nożnej.

Nauczanie domowe przedszkolaka – dlaczego warto?

Po pierwsze dziecko na pewno będzie się czuło komfortowo, ponieważ kameralna atmosfera sprzyja wygodzie i ułatwia skupienie się pedagoga na potrzebach malucha. Po drugie praca może zostać dostosowana do możliwości i oczekiwań malca. Można na przykład zadecydować, że pociecha może pójść pobiegać jeśli będzie w świetnym humorze, ale kiedy jest zmęczona, zajmie się np. prostymi wycinankami. Poniekąd przypomina to koncepcję Montessori. Dzięki temu maluch może uczyć się samodzielności oraz zwiększyć pewność siebie, co będzie się przydawać przez całe jego życie, nie tylko czas edukacji. Rodzic może także na bieżąco kontrolować wpływy środowiska zewnętrznego.

W wielu przypadkach edukacja domowa przedszkolaka to także masa świetnej zabawy, dlatego zaleca się korzystanie z różnych zabawek edukacyjnych.

Nauczanie domowe przedszkolaka – przydatne akcesoria

Drewniane Liczydło Talesa Kreatywna Liczarka Abakus Viga Toys

To liczydło jest bardzo dobrym pomysłem dla każdego dziecka zaczynającego naukę liczenia czy nawet samego rozpoznawania cyfr. Produkt składa się z podstawy, na której umieszcza się różne elementy – przede wszystkim klocki z nadrukiem od 1 do 10, a także bolce, na których nakłada się właściwą liczbę obręczy. Ponadto pod klockami z cyframi znajdują się klocki z odpowiadającą im liczbą kółek. Zadaniem dziecka jest ułożenie wszystkich elementów podstawy we właściwej kolejności. Produkt wykonano z drewna.

Drewniana Dwustronna Tablica Magnetyczna Kredowa Akcesoria Viga

Tablica jest podstawowym elementem sali lekcyjnej, dlatego warto zapewnić ją dziecku uczącemu się w domu. Można na niej pisać, liczyć czy rysować.

Nauka Pisania Wielkie Litery Szablon Do Tablicy Drewnianej Viga

Jest to duży szablon do nauki pisania wielkich liter, dlatego sprawdzi się doskonale na początku nauki pisania.

Dodaj komentarz