Menu

Gotowanie z dzieckiem to świetna zabawa!



Dziecko, z uwagi na to, jak dużą ilością wolnego czasu dysponuje, może popadać w nudę. Jest to jak najbardziej naturalne – maluch posiada wrodzoną ciekawość otaczającego go świata, co wręcz nie pozwala mu usiedzieć w miejscu. Stąd też zajęcie najmłodszego członka rodziny stanowi dla opiekunów nie lada wyzwanie. Jak zająć wolny czas pociechy, jednocześnie wprowadzając do jej świata garść przydatnych umiejętności? Doskonałym pomysłem jest wspólne gotowanie z dzieckiem! Wbrew pozorom ta prosta czynność ma wiele do zaoferowania również pod względem rozwoju najważniejszych umiejętności każdego malucha.

Wspólne gotowanie z dzieckiem – od czego zacząć?

Gotowanie jest bez wątpienia jedną z tych umiejętności, które przydają się w codziennym życiu. Niezależnie od płci dziecka, warto więc wprowadzać nawet do codziennej zabawy elementy przydatnych umiejętności. Nabyte w ten sposób zasoby z pewnością zaprocentują w przyszłości, kiedy to konieczne okaże się wykorzystanie ich w praktyce. Nie każdy rodzic w pełni zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne w długofalowej perspektywie może okazać się wspólne gotowanie z dzieckiem. Przede wszystkim jest to okazja do tego, aby spędzić z maluchem czas, w formie, która z pewnością go zainteresuje. Zazwyczaj dzieci bawią się zabawkami same lub ze swoimi rówieśnikami – większość dzieci szybko przyzwyczaja się do tego, że dorośli w ciągu dnia mogą być zajęci innymi obowiązkami. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, że konieczne jest wygospodarowanie czasu przeznaczonego jedynie dla pociechy. To istotne z punktu widzenia więzi z dzieckiem – właśnie przez wspólną zabawę można spędzić z nim więcej czasu, poznać jego umiejętności, jednocześnie sprawiając, że maluch poczuje się w pełni doceniany.

Gotowanie z dzieckiem stanowi odpowiedni punkt wyjścia. W trakcie takiej aktywności konieczne jest uruchomienie wielu umiejętności, nie tylko motorycznych, ale także pokładów kreatywności. Tworzenie nowych potraw czy wypieków staje się świetną zabawą podczas gotowania z dzieckiem. Przepisy zawsze powinny być dostosowane do indywidualnych preferencji żywieniowych dziecka. W przeciwnym razie można zapomnieć o wspólnym testowaniu efektów swojej pracy, co z pewnością nie jest  rezultatem, do którego osiągnięcia warto dążyć.

Gotowanie z dzieckiem – przepisy, najważniejsze wyposażenie kuchni przystosowanej do najmłodszych

Każda zabawa, która zakłada naśladowanie aktywności dorosłych, musi w pierwszej kolejności zostać dokładnie przygotowana przez dorosłych. Ma to oczywiście swoje znaczenie ze względów bezpieczeństwa – wspólne gotowanie z dzieckiem powinno być przede wszystkim w pełni dostosowane do specyficznych potrzeb każdego malucha. Stąd dobrze jest  wyznaczyć miejsce, w którym dziecko będzie mogło spokojnie pracować. W zależności od tego, jak duża jest sama kuchnia, można wykorzystać zarówno standardowy blat kuchenny, jak i specjalny stoliczek znajdujący się na co dzień wyłącznie w użytku najmłodszego członka rodziny. Kolejnym krokiem może być zgromadzenie niezbędnego wyposażenia, jakim podczas zabawy ma się posługiwać dziecko. W tym względzie doskonale sprawdzają się specjalne zestawy do gotowania. Taki zestaw zawiera wszystko to, czego dziecko może potrzebować podczas wspólnego gotowania. Z pewnością Twoja pociecha niejednokrotnie mogła obserwować rodziców podczas codziennego przygotowywania posiłków. Na sam początek wspólnego gotowania z dzieckiem dobrze jest wybrać taki przepis, który nie będzie zbyt skomplikowany, tak aby nie zniechęcać się do tej zupełnie nowej formy zabawy.

Gotowanie z dzieckiem – przepisy, które spodobają się maluchowi

Ważny jest nie tylko sam proces gotowania z dzieckiem. Przepisy, które będzie można wykorzystywać w kuchni, powinny być przede wszystkim w pełni dostosowane do gustu dziecka. W przeciwnym razie z pewnością nie będzie ono zadowolone z rezultatów swojej pracy. Na sam początek doskonale sprawdzają się sałatki owocowe lub warzywne – można je przygotować w zaledwie kilka chwil. Dobrą opcją jest także smażenie placuszków śniadaniowych, powierzając ich dekorację małemu kucharzowi. Z biegiem czasu można zacząć poszerzać spektrum potraw i przygotowywać wraz z dzieckiem coraz to bardziej wymagające posiłki.

Dodaj komentarz