Skóra niemowląt jest bardzo delikatna, wrażliwa i podatna na podrażnienia. Z tego względu wymaga ona szczególnej troski i odpowiedniej pielęgnacji. Wybierając kosmetyki dla maluszka, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich skład i działanie. Najlepiej sięgnąć po produkty o właściwościach intensywnie nawilżających, takie jak emolienty dla dzieci.
Emolienty to innowacyjne dermokosmetyki, wykazujące intensywne działanie nawilżające i pielęgnujące. Wykorzystywane są one m.in. w dermatologii i kosmetologii. Są niezwykle łagodne, przez co doskonale sprawdzają się wśród osób szczególnie wrażliwych. Większość z nich bez obaw może być stosowana wśród noworodków. Emolienty dla niemowląt doskonale natłuszczają skórę i tworzą na niej film, gwarantujący długotrwały komfort i nawilżenie. Ponadto działają regeneracyjnie i skutecznie poprawiają stan skóry maluszka. Sprawiają, że staje się ona idealnie gładka i miękka.
Emolienty dla dzieci są bogate w różnorodne naturalne oleje roślinne, takie jak np. Inca Omega Butter, masło shea, oliwa z oliwek czy olej canola. Nie zawierają one konserwantów, spieniaczy, barwników i substancji zapachowych, dzięki czemu są bezpieczne nawet dla bardzo wrażliwych maluszków.
Emolienty są bogate w oleje roślinne zawierające cenne kwasy Omega, dzięki czemu skutecznie uzupełniają braki lipidów, intensywnie nawilżają i redukują uczucie świądu. Ponadto dzięki temu, że zawierają alantoinę i D-panthenol wykazują działanie kojące i łagodzące. Emolienty budują na skórze płaszcz, który stanowi zabezpieczenie przed nadmiernym odparowywaniem wody i oddziaływaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dzięki niemu skóra dziecka jest odpowiednio nawilżona, gładka i pozbawiona podrażnień. Dodatkowo emolienty dla niemowląt dbają o prawidłowe natłuszczenie naskórka. Tworzą filtr, który niweluje ze skóry uczucie napięcia i zapewnia komfort. Dużą zaletą emolientów jest również fakt, iż pomagają one w walce z różnorodnymi chorobami m.in. łuszczycą i zapaleniem skóry.
Gdy już wiesz, co to są emolienty, zapewne zastanawiasz się, kiedy warto po nie sięgnąć. Otóż polecane są one dla dzieci już od pierwszych dni życia. Dzięki temu, że nie zawierają w składzie parabenów i żadnych szkodliwych substancji, są bezpieczne nawet dla szczególnie wrażliwych maluszków. Emolienty szczególnie polecane są dla dzieci cierpiących na różnorodne dolegliwości skórne, np. atopowe zapalenie skóry (AZS), świąd czy podrażnienia. Pomagają zniwelować wszystkie te przypadłości i zregenerować naskórek.
Na rynku dostępne są różne rodzaje emolientów. Przede wszystkim dzieli się je pod względem właściwości i działania. Wyróżnia się emolienty natłuszczające, blokujące, wiążące wodę i wygładzające. Ponadto można podzielić je w zależności od klinicznych konsekwencji na:
Te dermokosmetyki dzieli się również ze względu na pochodzenie. Wyróżnia się emolienty pochodzenia syntetycznego i naturalnego. Pierwsze z nich zawierają parafiny i syntetyczne estry kwasów tłuszczowych, takie jak np. mirystynian mirycylu czy palmitynian izopropylu. Natomiast w emolientach pochodzenia naturalnego można znaleźć oleje roślinne, woski i trójgliceryd kaprylowo-kaprynowy. Dla maluszków najlepiej wybierać emolienty bazujące na naturalnych składnikach, gdyż są one delikatne i istnieją znikome szanse, iż wywołają one skutki uboczne.
Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór emolientów dla niemowląt i dzieci. Występują one w różnych formach. Przede wszystkim można je kupić w wersji emulsji do mycia, balsamów, lotionów, kremów i olejków. Wszystkie z nich są równie skuteczne, jednak należy pamiętać, aby odpowiednio je stosować. Emolienty w postaci balsamów czy kremów nakłada się tuż po kąpieli, kiedy skóra maluszka jest jeszcze delikatnie wilgotna. Natomiast olejki i emulsje do mycia, jak sama nazwa wskazuje, należy używać podczas kąpieli. Zatem, zastanawiając się, jakie emolienty dla dziecka wybrać, trzeba zastanowić się, które z nich będą dla nas wygodniejsze w użyciu. Ponadto kupując emolienty dla noworodka, należy sprawdzić ich skład i skontrolować, czy nie zawierają dodatkowych składników, które mogłyby podrażniać skórę maluszka.